Sivrihisar'a Hoşgeldiniz..
Welcome to Sivrihisar!
(Please see the English Section from the links at the left)

 
 
picture 02043

 Alemsah Kumbeti Photo: ARÖ / Effect:NNO


Nasrettin Hoca'n
ın torunlarından  merhaba..
Web Sitemize hoşgeldiniz..

Günümüzde Eskişehir iline bağlı olan Sivrihisar ilçesi, Anadolu'nun en eski ve köklü yerleşim birimlerinden biridir.

Ilcemiz, Osmanlı imparatorluğunu muhteşem yapan kurulma ve yükselme devri döneminin belli başl
ı bilim, kültür ve yönetici kesiminin yetiştiği; günümüzde de çok iyi yetişmis insanlarıyla iş ve yönetim alanında ulkemize önemli katkılar yapan insanların memleketi olan istisnai bir yerleşim merkezidir.

Sivrihisar'da yetişen önemli tarihi şahsiyetlerimizden Nasrettin Hoca d
ışında, ünlü tasaffuv şairimiz Yunus Emre, Istanbul'un ilk belediye başkanı/kadısı ve yaşadığı semte adını veren  Karaca Ahmet efendi ile Sinan Paşa ve Hızır Bey gibi Osmanlının yükselmesinde önemli hizmetleri olan eğitimci ve yöneticileri sayabiliriz.

Selçuklu Türkleri Sivrihisar’a 1074’de yerleşmişlerdir. Sehir bu tarihlerde Selçuklular’ın uç beyliğinin merkezlğini yapmıştır. O dönemde bir çok cami, medrese, han, hamam gibi eserler yapılmış ve böylece önemli bir kültür ve ticaret merkezi haline gelmiştir.

Anadolu Selçuklu Devleti’nin 1308’de yıkılmasından sonra İlhanlılar’ın kontrolüne giren bölge, bu devletin Anadolu’da etkisinin azalmasıyla bağımsızlıklarını ilan eden Türkmen beyliklerinden, merkezi Kütahya’da olan Germiyanoğulları beyliği sınırları içinde kalmıştır. Sultan I. Murad zamanında da Osmanlı sınırlarına dahil olmuştur. O dönemde Ankara vilayetinin merkez sancağına bağlı bir kazadır. 1912 Yılında Eskişehir’e bağlanmıştır.


MAKALELER Bölümünden seçmeler:

ARASTA
Yunus Isın 

                                                                         I

             Sabah erken oluyor Sivrihisar’da. Erkenden uyanıyorum. Dışarıda serin ve tertemiz bir hava. Kuşlar hep bir ağızdan “Günaydın” diye çığlıklar atıyor.          

Sokağa çıkıyorum. Yüzyılların yorgunluğunu taşıyan sokaklardan geçiyorum. İçinde insanların yaşadığı eski evler hala nefes almaya devem ediyor, gülümsüyor,  terkedilmis yaşlı boş evler ise can çekişiyor; viran pencereleri ağlıyor sanki.

            Farkına varmadan ayaklarım arastaya götürüyor beni. Birbirine bitişik yemeniciler, demirciler ve bakırcılar arastasında buluyorum kendimi. Kapalı  dükkanlar arasından yürüyorum. Yüzyıllarca kıpır kıpır yaşamış bu Arasta’nın 30-40 yıl öncesindeki son tanıklarından biri olarak, bu sessizliği hüzünle seyrediyorum. Yeni fırın çalışıyor, yanındaki kahve açık. Birkaç ihtiyar müşteri sıkıntılı oturuyorlar kahvede. Kendime bir çay söyleyip oturuyorum kahvenin önüne.
(Makaleler bölümünde devam ediyor)
 

Sivrihisar (Summer time) Photo:  Ü.Ö. 

Yazıcıoğlu Hill Photo: ARÖ

 


Yukaridaki fotograflar ve  Sivrhisar’ın Özet Tarihi bölümü sayın Ali Rıza Öztekin (ARÖ) tarafından saglanmıştır. Tarih bölümü için sayın Orhan Keskin' in "Bütün Yönleriyle Sivrihisar" isimli kapsamlı kitabı ve 1960'larda Tahsin Ozalp buyugumuzun yazdigi Sivrihisarin Tarihi isimli kitaplar ana kaynaklardir.

Sayfaların yayınlandığı web servisi uzun yıllardır yurt dışında yaşayan bir Sivrihisarlı olan sitenin başlatıcısına aittir ve kurulu bulunan serverler çalıştığı sürece bu site de yayına devam edecektir.

Bu sıteye katkida bulunmak istiyorsaniz  lütfen MAKALELER bölümünde yayinlanmak uzere Sivrihisar'la ilgili fikirlerinizi, düşüncelerinizi anilarinizi  iletiniz ki, zamanla unutulacak pek cok guzellikler ve kultur ozelliklerimizi gelecek kusaklara aktarabilelim.


 
   
Binlerce spam mesaj nedeniyle irtibat eposta adresi yillardir dolu ve kontrol edilmiyor. Sosyal medyanin yayilmasiyla, ve yayincinin Amerika da yasamasi nedeniyle, bu site gorevini uzun yillar once tamamladi. Internetin ilk basladigi yillarda 1998 den 2000 yilina kadar Sivrihisar.org daha sonra 2000 yili ve sonrasinda Sivrihisar.com ve Sivrihisar.net adreslerinden yayin yaparak ilcemizi internetde temsil etti. Artik daha guzel ve guncel web siteleri pek cok hemserimiz tarafindan yapiliyor. Eger ilcemize yararli olacak bir projede Sivrihisar.com ve Sivrihisar.net adreslerini kullanmak istiyorsaniz lutfen yayinciya dogrudan ulasin.
 


 İrtibat adresi:   info@sivrihisar.net
Copyright © 2000-2007, Sivrihisar.com - Sivrihisar.net, All rights reserved.