SİVRİHİSAR'LA İLGİLİ  MAKALELER-DENEMELER-ANILAR

 
Sivrihisar’da Mutlu Sona Doğru    
Şener Yılmaz
  Sakarya Gazetesi , Eskisehir, 03.Agustos.2006

Uzun bir uğraştan sonra, nihayet Kurtuluş Savaşı'nda Sivrihisarlılar'ın aldığı uçağın heykelinin Sivrihisar'a dikilmesi konusunda ilk ve çok ciddi adımı gördük.
Kurtuluş Savaşı'na iştirak eden uçaklardan ikisi Erzurumlu Nafiz Bey, biri de o günlerin yoksulluğu ve Yunan işgali altındaki Sivrihisar halkı tarafından alınmıştı. Çok büyük bir olaydı, bu günün ve gelecek nesil Sivrihisarlılar için övünç vesilesi idi. Onun için de anıtlaştırılması gerekiyordu. 1.5 yıldır bunun mücadelesini verdik. Ilgilenen çok, öne çıkan yoktu… Belediye Başkanı Sayın Yaşar Yurttaş yalnız kalmıştı…
Sonunda ilk olumlu haberi, aynı zamanda Sivrihisarlı olan, ama Ortadoğu Teknik Üniversitesi Mezunları Eskişehir ve Çevresi Derneği Başkanı kimliği ile hareketlenen Osmangazi Üniversitesi öğretim üyesi Sayın Prof.Dr.Nihat Yüzügüllü verdi.
Konu, Eskişehir ve Sivrihisar'ı aşmış, Ankara'ya ODTÜ'ye ulaşmıştı…
ODTÜ'nün Rektörü Sayın Prof.Dr.Ural Akbulut, konuyu öğrenince yakın ilgi göstermiş, bu konuda yardımcı olacaklarını vaat etmişti. Ön çalışmalar için bizzat Sivrihisar'a geleceği sözünü de vermişti. Sayın Yüzügüllü bize bunları aktardığında ilk sevinen olduk. Zira, uçak heykelinin yapılacağından umudumuzu kesmek üzereydik… Konu, çok ciddi bir kuruluşça çok ciddi bir şekilde ele alınıyordu. ODTÜ'nün ne kadar büyük sosyal etkinlikleri olduğunu bilenlerdendik…
Çarşamba günü Sayın Yurtdaş ve Sayın Yüzügüllü'den Sivrihisar daveti aldık, Rektör Sayın Akbulut ekibiyle birlikte Sivrihisar'a geliyordu. Yanımıza bu konuda katkıları olan Ahmet Atuk'u da alarak, Gürbüz Durul'un arabasıyla Sivrihisar'a gittik. Toplantıya Sivrihisar, Eskişehir ve Ankara'dan umduğumuzun üzerinde bir katılım olacağını gördük. Orada bizi bir sürpriz daha bekliyordu. Odunpazarı Belediye Başkanı Sayın Burhan Sakallı da geliyordu. O da on adet eski Sivrihisar evini restore ettirecekti. Elemanları çoktan gelmiş, incelemelerini yapıyordu. Iki adet ev Vilayet, bir ev de Vakıf tarafından toplam 13 ev restore edilecekti. Sivrihisar, tarihine doğru bir adım daha atıyordu… Sevincimiz ikiye katlandı.
Toplantıya Rektör Sayın Akbulut, Havacılık ve Uzay Mühendisliği Bölümü'nden iki öğretim üyesi, Sivrihisar Kaymakamı, Sivrihisar Hava Meydan Kom.Alb.Halit Yılmaz, Odunpazarı Belediye Başkanı Burhan Sakallı, oluşumu sağlayan Yüzügüllü ve tam 34 ileri gelen katıldı. Başkan Yurttaş iyi bir ev sahipliği yaptı. Sivrihisar'ın kendine has yemeklerini ikram etti. Konuşmasındaki Sakarya Gazetesi'ne ve şahsımıza söyledikleri tam bir "vefa" örneğiydi…
Uçak heykeli ODTÜ tarafından yapılacak. Yer tespiti ve düzenleme için Üniversite'nin uzmanları gelecek, Kaymakamlık ve Belediye ile ortak çalışacaklar. Odunpazarı Belediyesi de her konuda yardımcı olacak.
Huzur içinde ve memnuniyetle ayrıldık ama, nedendir bilmem gözlerim hep Sivrihisarlı olup da Sivrihisar'la hiç ilgilenmeyen Başkan Tacettin Sarıoğlu'nu aradı!..
Bakalım, "Odunpazarı 10 ev restore ediyorsa, ben de 20 ev restore ettiriyorum" diyebilecek mi?.

 


Contact  info@sivrihisar.net with comments or questions regarding this site. 
Copyright © 2000-2006, Sivrihisar.com - Sivrihisar.net, All rights reserved.